גדי רוזן לוגו

עקבו אחרי בפייסבוק

הדרכת הורים

להיות הורים זה תפקיד שמתחיל בלידה והולך ומתעצם ככל שהילד או הילדה גדלים. אתגרי ההורות לא נעלמים ומקבלים גוון אחר בכל שלב לאורך מסע החיים.

להיות הורים למתבגרים ולבוגרים בעידן של היום זאת משימה מאתגרת המחייבת התמחות ותשומת לב מיוחדת. מחד, הנער/ה, חייל/ת, בחור/ה אינם ילדים, יש להם עצמאות וגם הסביבה והחוק מתייחסים אליהם כבגירים, אך מה עם המסוגלות שלהם להתמודד עם החיים האמיתיים?

הורים רבים חווים את התסכול בכך שילדיהם שבגרו אינם "מוצאים עצמם", חוששים לעשות את הצעד המתבקש לבגרות, מצד אחד מבקשים יחס של מבוגרים ומצד שני מתנהגים ללא עול או אחריות.

הדילמות של החיים תופסות את הנערים והנערות ללא יכולת להתמודד וכאן ישנם כלים מאוד חשובים שעל ההורים להעניק: גבולות, תקשורת ואהבה.

הורים רבים מעלים בעיות, שאלות וחששות רבים:

 • ■ הבת שלי בת 12 מתחצפת אלי ובאה בדרישות כל הזמן

 • ■ הבן שלי מזלזל בביה"ס, לא מכין שיעורים, לא מתכונן למבחנים ומתחתף למורה,

 • ■ הבת שלי התחילה לעשן אני מריחה את עשן הסגרות ממנה,

 • ■ הבן שלי שותה בערבי שישי עם חברים ואומר שהוא חייב כדי להיות כמו כולם,

 • ■ הבת שלי מסתגרת עם החבר שלה בחדר ואני לא יודעת מה הם עושים שם,

 • ■ המתבגר שלי נעלם שעות מהבית הוא אומר שהוא מבלה עם החברים בזולה אני רק מדמיין מה הם עושים שם ונהיה לי רע

 • ■ למתבגר שלי אין סבלות אלי הוא לא מספר לי כלום, מתחמק מלענות על שאלות. איך אפשר לדבר עם מתבגר

 • ■ הבן שלי השתחרר מהצבא וכבר חדשים מסתובב ולא עושה כלום חוץ מלישון כל הבוקר ולבלות עם חברים, הוא חייב להתחיל להיכנס לתלם

 • ■ הבת שלי בת ה-22 חייה בבית אך לא עוזרת בכלום, לא כלכלית ולא במטלות הבית, היא אמנם עובדת אך במשמרות ויש לה זמן פנוי להכל מלבד לקחת אחריות בבית

 • ■ הבת שלי לא ממוקדת בחייה, היא מחליפה מקומות עבודה ללא הרף וללא התמדה ועוזבת בכל פעם שקצת קשה, אנחנו רוצים לעזור לה להתקדם ולקבל החלטות נכונות

 • ■ אנחנו לא אוהבים את החברה של הבת שלנו ופוחדים שהם ימסדו את הקשר מה עלינו לעשות כדי למנוע זאת?

כל אלה ועוד הם שאלות, טענות, דילמות ופחדים שמעלים הורים במפגשי הדרכה הורית שאני מקיים עם הורים מודאגים. המכנה המשותף שלהם, כולם מרגישים הורים מוחלשים, חסרי כלים ויכולת התמודדות אל מול ילדים חזקים ומתוחכמים, כאלה שבועטים ומורדים כדרך להיפרדות מההורים ויצירת תחושת עצמאות שכל כך חשובה להם. הם חוששים לאבד את הסמכות ההורית שלהם מול המתבגרים ואת יכולת ההשפעה עליהם וכל ניסיון לתקשורת מסתיימת במלחמה.

בהדרכה הורית ההורים, לכל הגילאים, מקבלים כלים להתמודדות יומיומית עם שלל הקשיים והאתגרים הצצים בכל שלב בחיי הילדים שלהם, לומדים מפתחים מיומנויות של תקשורת יעילה ואפקטיבית כדי לחזקת את מעמדם בעיני עצמם והילדים, לשפר את יכולת התקשורת שלהם עם המתבגרים ולחזק את שיתוף הפעולה שלהם ושל הילדים.

המטרה היא לגבש דרך הורית ברורה ויציבה ומטרות הוריות ממוקדות וברורות להם ולילדים שלהם המתבססות על תפישת עולמם של ההורים עקרונות וערכים משפחתיים.

כשהילדים מתבגרים (30 – 10) ההורות חייבת להשתנות בהתאם, זאת כדי שההורים יהיו רלוונטיים עבור ילדיהם. זאת מאחר וכלים ודרכי התמודדות שעבדו בעבר כבר לא מתאימים ולא מביאים לתוצאות הרצויות ולכן חשוב שההורים יעשו "ריסטרט" להורות, תוך חשיבה ובחירה מחודשת של דרכי ההתמודדות ההורית עם אתגרי הגיל.

מדובר על תהליך קצר וממוקד שמטרתו לחזק את ההורים ואת האמונה שלהם ביכולתם להתמודד בהצלחה עם שלל משימות הגיל. זאת בדגש על איזון ושילוב בין שמירה על חוקים וגבולות ובין אהבה בלי תנאי של ההורה למתבגר שלו.